2055

geia sas einai i proti fora pou kanw kapoia erotish se forum alla pragmatika thelw kapoion na me boithisei...eimai 20 xronon kai spoudazo Χ stin Χ...eimai sto 5o eksamino kai exo perasei sinolika ta 2/3 ton mathimaton..h oikonomikh mou katastash dn einai kai toso kalh...me to zori bganoun oi goneis mou...ego fysika dn bgeno se club mpuzoukia kai gia poto giati thelw na boithiso opou mporw..etsi dn pao me tous filous mou ekso...mono gia kana kafe tpt allo...alla afto dn me apasxolei...afto pou me apasxolei einai oti epidi kai oi 2 goneis mou einai anergoi gia polli kairo ta xrhmata einai ligosta kai ta xreei mazeyontai...oso kai an ego dn bgaino ekso pali douleia dn ginete...kai ektos ton allon oi goneis mou arxisan na parousiazoun polla problimata metaksi tous...h mitera mou arxizei na katigorei to patera mou pou dn briskei douleia gia na me spoudasei xoris na katalabainei oti logo tis hlikias tou kai logo tou oti dn exei ptyxeio einai dyskolo...o pateras mou exei arxisei na ypopsiazete oti i mana mou psaxnei gia allon...alla h alithia einai oti exei ormonika problimata logo tis eminopafsi tis kai mporei kai katathlipsh giati einai synaixos stenaxorimenh asxeta an to kribei me ena pseftiko xamogelo kai briskei katafygeio stin routina tou facebook..! h aderfh mou pou einai 2 xronia megaliteri molis teleiose i symbash tis kai ksanagyrise spiti..me eipe oti o pateras mou arxise na kleei kai genika to kanei afto...! exo psaksei gia douleia moipos kai mporeso na boithiso oikonomika alla tpt akoma...dn pernei kaneis pleon. mia fora prin apo 1-2 mhnes me eixe pei o pateras mou oti mporei na tin stamatisoume tin sxolh...emena omos mou aresei poli..apo tin 1h lykeiou ithela na gino Χ...dn piga epidi mono gia ekei symplirosa moria... kai stenaxoriemai pou prepei na tin stamatiso.....alla mallon tha to kanw gia ton oikonomiko logo alla kai gia allous....sto spiti genika epaiza to rolo tou dietiti kai nomizo oti boithouse giati ontos mpousa kai tou calmara ligo..tous ekana na ta doun antikimenika..kai ta problimata ksekinisan otan efyga gia spoudes...ara mporei na fteo kai go...telos tha ithela na toniso pos i eksetastikh pou edosa tora pige poli xalia giati eixa afta ta pragmata sto kefali mou kai dn mporousa na sygkentrotho sto diavasma....ithela na rotiso me poion tropo mporw na prosorina ti sxolh xoris omos na mino para poli piso kai xoris na xaso tous filous mou! sygnomh gia ta greeklish kai an sas kourasa!

Απάντηση:
Από τα όσα μας αναφέρετε στο μήνυμά σας μπορούμε να φανταστούμε πώς οι οικονομικές δυσκολίες της οικογένειάς σας σας έχουν φέρει στο σημείο να σκέφτεστε ακόμα και να σταματήσετε έστω προσωρινά τη σχολή σας και πόσο δυσάρεστο είναι αυτό και το γιατί επηρέασε την επίδοσή σας στις εξετάσεις σας. Δυστυχώς τέτοιου είδους οικονομικά προβλήματα μπορεί πράγματι να αναγκάσουν κάποιο να τροποποιήσει τα πλάνα του και σίγουρα για ένα νέο άνθρωπο με όνειρα αυτό είναι πολύ αποθαρρυντικό. Σε καμία περίπτωση δε θεωρούμε ότι θα πρέπει να αισθάνεστε υπεύθυνος για την απογοήτευση των δικών σας, καθώς είναι και γι?αυτούς πολύ φυσικό να είναι δυσαρεστημένοι με αυτή την κατάσταση για την οποία δεν ήταν προετοιμασμένοι. Θα ήταν καλό να συζητήσετε με τους γονείς σας όλους αυτούς τους προβληματισμούς και εφόσον πράγματι χρειαστεί να διακόψετε για κάποιο διάστημα, μπορείτε αρχικά να απευθυνθείτε στη γραμματεία της σχολής σας ώστε να συζητήσετε την πιθανότητα προσωρινής διακοπής ενώ εδώ , εδώ και εδώ μπορείτε να δείτε περισσότερες πληροφορίες για την ολοκλήρωση των σπουδών σας μετά από διακοπή σε περίπτωση που το αποφασίσετε πράγματι.